Online platby

02 – Platební procesory

Co to jsou platební procesory.

Na síti Internetu jsou desítky platebních procesorů. Předně je důležité si uvědomit, že žádný platební procesor není bankou, i když má třeba podobný název – viz například ClickBank. Platební procesor je soukromá společnost, která si vyřídila u některé banky a autorizačního centra licenci na zprostředkování plateb on-line platebními kartami. Není to tedy nic více, než zprostředkovatel plateb a svůj příjem si zajišťuje stanoveným % z objemu zprostředkované platby. Zdůrazňují to proto, abyste si uvědomili, že i platební procesor může krachnout a zbankrotovat a vy přijdete o vaše peníze. Viz například StormPay, který sice nezbankrotoval, ale podvodným jednáním ve vztahu k surfovací společnosti 12DailyPro, připravil 340 tisíc uživatelů Internetu z celého světa o cca 48 miliónů dolarů. Celý příspěvek

05 – Závěrem

Několik důležitých slov závěrem

1. Upozornění stran účtování DPH:

Mimo Clickbanky, žádný jiný platební procesor nemá přednastavenou DPH (VAT) při platbách za prodej, nebo nákup produktů. Je tedy každém prodejci, jak DPH uplatní, nebo neuplatní při prodeji svých produktů v závislosti na zákony platné v jeho zemi. Pro vás, jako prodejce z toho vyplývá, že pokud jste registrovaným plátcem DPH v CZ (SK), musíte v některých případech stanovených Zákonem o DPH a Směrnici EU, k vámi nastavené ceně zvlášť uvést DPH (VAT). V souvislosti s tímto, doporučuji každému důkladně prostudovat Zákon o DPH, zejména §10 týkající se prodeje a nákupu produktů a služeb uskutečněných elektronickým způsobem. Současně upozorňuji, že i softwarové produkty jsou z hlediska zákona o DPH považovány ne za produkt, ale za službu.

2. Bezpečnostní doporučení:

Buďte vždy opatrní v komunikaci se svým platebním procesorem.

Při přihlášení do vašeho účtu pro zadání přihlašovacího jména a hesla nepoužívejte klávesnici. Heslo si uložte do nějakého textového souboru a při prohlášení jej zkopírujte, nebo použijte Robotron.

Nikdy si nevolte jednoduchá hesla jako 123456 nebo podobně. Kombinujte alfabetické znaky v různých velikostech s čísly. Když budete mít toto heslo uloženo, nezapomenete jej.

Stránku vašeho procesora neotevírejte zadáním URL z klávesnice, ale buď z uložených „oblíbených“, nebo kopírováním podobně jako vložení hesla.

NIKDY neodpovídejte na nějaký přijatý email, kde je jako odesílatel váš platební procesor a žádá o vložení hesla do nějaké přednastavené kolonky, nebo boxu. ŽÁDNÝ platební procesor toto nikdy nedělá. Vždy jde o podvod vylákat na vás vaše data k vybrání vašeho účtu.

Zálohujte si všechny materiály které vám poskytne váš platební procesor. Samozřejmě všechny odeslané a přijaté emaily ze vzájemných kontaktů. Vždy počítejte s nejhorším, že váš procesor může skončit.

Před Vaši registraci ke kterémukoliv platebnímu procesoru, doporučuji důkladně prostudovat jejich „Pravidla a Podmínky“ a tyto navíc uložit do svého PC. Ve svém PC si udělat zvláštní subadresáře jen pro kontakty s platebními procesory a do těchto ukládat každý email ze vzájemných kontaktů. Čas od času si udělejte kopii stavu historie vašeho účtu. Toto vše jsou nesmírně cenné doklady v případě, že váš procesor najednou ukončí svou činnost, nebo je na něj vyhlášeno konkursní řízení apod. V takových případech se často stane, že váš procesor vám zablokuje přístup k vašemu účtu, takže jakýkoliv screen stavu účtu z doby například 5-10 dnů před zablokováním je pak nesmírně cenný doklad při uplatnění nároků u konkursního správce. Zejména, pokud máte máte na svém účtu vyšší zůstatek.

Možná si mnoho z vás řekne, že tyto rady jsou zbytečné a jen vás budou zbytečně zatěžovat, dovolte abych uvedl na mém konkrétním případě, jak je důležité mít vše zkopírované a zálohované.

Již jsem se okrajově zmínil o platebním procesoru StormPay. V době, kdy jsem si u nich otevřel svůj účet, jejich „Pravidla a Podmínky“ nikde neobsahovaly ani slovo o zákazu plateb pro autosurfovací společnosti. Bohužel jsem si tyto dokumenty nezkopíroval a neuložil. V době, kdy propukl skandál se surfovací společnosti 12DailyPro, doplnil StormPay svoje „Pravidla a Podmínky“ o dva odstavce, kde se výslovně zakazuje uskutečňovat jejich prostřednictvím platby pro společnosti provozující Autosurf. Přitom StormPay udělal důkladný podvod, protože tyto dva nové odstavce neuvedl, jako nový doplněk ke svým Pravidlům, ale zahrnul je do původních Pravidel s antidatováním. Když jsem poté po zmrazení našich účtů uplatnil u své banky reklamaci svých plateb z důvodu, že platební procesor není ani bankovní, ani státní orgán, který může bez souhlasu soudu zmrazit svým členům jejich fondy, banka udělala dotaz na StormPay. Tento ji zaslal již upravené Pravidla a Podmínky s tím, že jsem při registraci s těmito souhlasil a protože StormPay tato pravidla neporušil, banka mou reklamaci neuznala. Malá chybička, že jsem neměl okopírovány původní Pravidla mne stála $1360. Neudělejte stejnou chybu jako já.

Na druhou stranu, nikdy se nesnažte nějakým způsobem podvést váš platební procesor. Vezměte na vědomí, že tam pracují lidé, kteří mají bohaté zkušenosti v této oblasti a jakýkoliv pokus o podvod okamžitě odhalí. Výsledkem může být zablokování vašeho účtu a ještě podání žaloby. Protože místem soudu je vždy místně příslušný soud zpravidla v USA váš pokus o podvodné získání pár dolarů vás může přijít velmi draho.

Publikuje

Vladimír Mikuša

Tento článek je možné jako celek volně publikovat za předpokladu zveřejnění autora a URL stránky v patičce stránky pod čarou.

01 – Úvod

Úvod pro platby online kreditní, nebo debetní kartou.

Obchodování na Internetu nám proti fyzickému světu přináší další velkou výhodu, možnost provozovat naše obchody 24 hodin denně 365 dnů v roce. Abychom mohli tuto výhodu 100% využívat, musely se k tomu přizpůsobit i platební operace. V současné době více jak 80% platebních operací je uskutečněno on-line systémy. To nám na jednu stranu umožní realizovat naše nákupy – prodeje, bez ohledu zda je náš partner dislokován 10, nebo 10.000 km od místa našeho pobytu a bez ohledu na časové posuny. Na druhou stranu nám to přineslo nemálo starostí, jak ochránit naše peníze před možnou krádeži a náš bankovní účet před vytunelováním. (Je zajímavé, jak se tento novotvar u nás vžil. Stavitelé tunelů s tím nemají nic společného, ale všem je nám naprosto jasný význam slova „vytunelovat“. Kdopak byl asi první co ho použil)? V závěru článku uvedu několik návodů, jak se proti tomu úspěšně bránit. Celý příspěvek

03 – ClickBank

ClickBank, založená v roce 1998 je první maloobchodní společnost pro digitálně doručované produkty. V rámci ClickBank operuje přes 100 tisíc poboček. ClickBank nabízí více jak deset tisíc softwarových produktů a e-books. O rozsahu její činnosti svědčí to, že denně zpracuje více jak 20.000 platebních operací. ClicBank je ve skutečnosti součásti společnosti Keynetics Inc., se sídlem ve městě Boise, stát Idaho – USA. ClickBank poskytuje dvě možnosti spolupráce: Celý příspěvek

04 – PayPal

Dalším, z hlediska počtu uživatelů pravděpodobně největším procesorem je společnost PayPal. Ve svých materiálech PayPal uvádí, že obhospodařuje více jak 100 miliónů účtů ve 103 zemích z celého světa. PayPal jako první platební procesor umožňuje realizovat platby v měně země sídla prodejce. Při prodeji vašich produktů, nebo koupě produktů od jiných prodejců v částkách do $100 to nemá prakticky žádný význam, protože kurz, kterým PayPal přepočte CZK na USD je takřka stejný, jako kurz, kterým by tento přepočet z vašeho bankovního účtu v CZK na USD provedla vaše banka. Ty rozdíly jsou zanedbatelné. Celý příspěvek

Úvodní stránka

Kategorie

Nejnovější komentáře

  Archiv

  Říjen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Kvě    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Login

  Video Web Wizard

  Upgrade your Flash Player to version 8 to view this video! (Click here for the download)

  Convert videos to web format

  Porozumět Responderům

  Porozumět autoresponderům

  Nová e-kniha Porozumět autoresponderům spolu s 16 softwarovými produkty, grafikou a šablonami. Jen klik na obrázek a ZDARMA stáhnout!