10-Sémantické indexování

Existuje hodně článků o skrytém sémantickém indexování a co to vlastně je. Problémem je však to, že jenom Google přesně ví co se za tímto pojmem skrývá a statistikové pravděpodobně budou mít odlišné verze.

Skrytá sémantická analýza je matematicko-statistický způsob odhadování použití a významu jazyka. Jednotlivá slova a slovní řetězce mohou definovat kontext v kterém jsou použity. LSI nevyužívá nějaký lidský slovník. Jeho výstupem jsou znakové řetězce, které vytváří slova, věty a odstavce. To je velmi jednoduchý popis složitých matematicko-statistických výpočtů, ale výsledkem je zabránění podvodům s nadměrným užíváním klíčových slov, jako jediného obsahu internetové stránky.

Jednoduše řečeno, LSI umožní někomu kdo hledá, dostat požadovanou informaci, i když nezadá vyhledávací termín přesně tak, jak je obsažen v „klíčových slovech“. Například, hledáte-li informace o „kaligrafii“, nemusíte do vyhledávacího boxu vložit přesně toto slovo, jenž je obsaženo v klíčových slovech, ale použít různá slova, jako „krasopis“, „psaní“, „zápisy“ atd. Před přijetím LSI byste obdržel informaci pouze při zadání požadovaného klíčového slova „kaligrafie“.

Tento systém zavedl Google (ale i další vyhledávače), zejména proto, aby snížil předchozí požadavky na přítomnost specifických vyhledávacích termínů v obsahu stránky, nebo článku. Jinými slovy, LSI je využíváno zejména pro zkvalitnění poskytovaných služeb zákazníkům od Google. Systém dokáže z obsahu rozpoznat zda tento odpovídá vloženému vyhledávacímu termínu a nepotřebuje, aby obsah byl přehuštěn vloženými klíčovými slovy. Naopak trestá nadměrné opakování klíčových slov tak, že dokonce již 2% hustota klíčových slov by mohla být v některých případech považována jako nadměrné použití klíčových slov.

Z tohoto důvodu se zdá, že využívání „klíčových slov“ jako takových, je dnes méně významné, než bylo před přijetím LSI. Dnes již není nutné, aby obsah stránky zahrnoval nejméně 1% – 3% hustoty klíčových slov, jenž je stále ještě mnoha SEO specislisty doporučováno. Ve skutečnosti žádná klíčová slova nejsou potřebná, ačkoli je stále ještě užitečné, zvolit název vaši stránky s „klíčovém slovem“ v titulku, rovněž tak toto použít někde v začátku textu stránky a opakovat těsně před koncem textu. Zbytek textu by měl být bohatý na obsah, který je významný k tématu stránky, nebo co bylo předtím vybráno jako klíčové slovo. (V našem příkladu – psaní, krasopis, skript, dopisy, atd., pro téma „Kaligrafie“).

Jestliže i ostatní vyhledávací nástroje logicky přejdou k této metodice vyhledávání (a nevidím důvod, proč by to neudělaly), mnoho podnikatelů, jenž se dnes v SEO spoléhají na klíčová slova, bude mít starosti jak přežít. Oblíbený (a drahý) Wordtracker ztratí popularitu a starý dobrý „thesaurus“ se možná ještě stane králem.

Software, které používá náhrady synonym, se bude muset stát důmyslnější a zabezpečit nejen to, že synonyma se neopakují, ale také to, že jde o pravdivá synonyma s gramatickou a významovou závažnosti v souvislostech v kterých jsou použita.

Mnoho www stránek, které byly donedávna ve výpisech Google na předních místech, najednou přes noc zmizelo, když se pavouci Google podívaly na jejich obsah s použitím SLI. Jestliže obsah vašich internetových stránek je opravdu významný k tématu a jestliže můžete upřímně říct, že jejich obsah je zajímavý při hledání informací, k danému tématu, pak můžete být klidní. Vaše stránky by měly být bezpečné. Mějte však vždy na paměti, že vyhledávací motory neprohlédavají website jako takový, ale každou stránku jednotlivě.

Také mějte na paměti, že jestliže na vaši stránce máte spojení k nějaké jiné internetové stránce, jenž je motory vyhledávačů vyhodnocena jako nevyhovující, projeví se to negativně i na vaši stránce. Jestliže dotyčná stránka je pak odstraněná z vyhledávacích výpisů a webmaster ji odstraní, vaše spojení se stane přetrženou souvislostí, jenž vyhledávací motory přímo nenávidí. Proto vždy radím, pravidelně kontrolovat všechna spojení, jenž máte uvedena na vašich stránkách, zda jsou skutečně živá a v pořádku.

Je nutné porozumět, že LSI není žádný technický nástroj jako takový. To je koncepce jenž vznikla komplexní matematicko-statistickou analýzou a nějaký názor, že LSI může být využito pro zkvalitnění internetových stránek ve vazbě na požadavky vyhledávačů je naprostý nesmysl. LSI jako takové nemůže být použito pro SEO optimalizace. Společnosti, které tvrdí, že jsou schopny psát weby vyhovující LSI, buď toto tvrdí z neznalosti, nebo podvodu. Zatím neexistuje program, nebo nějaká technika, která by umožnila stavět weby napsto vyhovující pro LSI.

Termíny „klíčové slovo“, nebo „klíčová fráze“, se časem stanou historii, protože vyhledávací nástroje ke zhodnocení vložené stránky budou poižívat „významové pojetí“ obsahu stránky. Co bude platit i nadále, je skutečnost, že Google bude stále pokračovat ve svém úsilí, maximálně uspokojit své zákazníky. Není daleko doba, kdy weby, postavené vyloženě pro zisk, bez kvalitního obsahu, jenž by poskytl požadované informace, nikdy nespatří světlo světa na stránkách Google výpisů (ale i ostatních vyhledávacích nástrojů).

Možná, že přijde den, kdy do vyhledávacího boxu vložíte slovo „zámky“ a ve výsledku obdržíte stránky jenž vám nabídnou přesně ten druh zámků, jenž jste měli na mysli. Nebo možná ne.

Publikuje

Vladimír Mikuša

Tento článek je možné jako celek volně publikovat za předpokladu zveřejnění autora a URL adresy v patičce stránky pod čarou.

Komentáře nejsou povoleny.

Úvodní stránka

Kategorie

Nejnovější komentáře

  Archiv

  Říjen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Kvě    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Login

  Video Web Wizard

  Upgrade your Flash Player to version 8 to view this video! (Click here for the download)

  Convert videos to web format

  Porozumět Responderům

  Porozumět autoresponderům

  Nová e-kniha Porozumět autoresponderům spolu s 16 softwarovými produkty, grafikou a šablonami. Jen klik na obrázek a ZDARMA stáhnout!