01-Úvod k vyhledávání

Marketing vyhledávání ve vyhledávacích nástrojích

Prohlížeče nejsou jediná věc, kterou potřebují lidé křižující dnes Pavučinou. Ve skutečnosti jsou prohlížeče pouze „dopravní prostředky“ – kybernetická auta, která přepravují na síti to důležité a to jsou INFORMACE. A to je také důvod, proč je na pavučině tak mnoho (doslova stovky) „Vyhledávacích nástrojů“, jako jsou Yahoo, Alta Vista, Lycos, Infoseek, Google, Goto, Hot Bot a stovky dalších. Tito všichni tvrdě soupeří mezi sebou, jak pomáhat ZDARMA ostatním uživatelům sítě najít tu správnou informaci.

Co jsou to vlastně tyto „vyhledávače“, neboli vyhledávací nástroje?

Nejjednodušší je přirovnání k například k „Zlatým stránkám“. Jestliže potřebujete najít něco na síti, klik na nějaký „Vyhledávač“, zvolit „slovo“, které bude nejlépe vyhovovat předmětu vašeho zájmu, vepsat toto do hledacího boxu, klik a hurá. Obdrželi jste stránku s nesmírně dlouhým seznamem „websites“, které v sobě pravděpodobně zahrnují vámi hledaný předmět zájmu.

V první řadě je nutné si uvědomit, že obecně rozšířený názor, že vyhledávače jsou nějakým kompletním katalogem všech internetových stránek, je zcela mylný. Všechny vyhledávače na celosvětové pavučině, podle odhadu odborníků obsahují cca 42% všech stránek na síti.

Jeden z největších a nejpopulárnějších vyhledávacích serverů GOOGLE obsahuje cca 38 miliard stránek. Na první pohled to vypadá hodně. Ale jen do doby, než si uvědomíme, že na síti je odhadem 310 miliard stránek. Takže největší a nejpopulárnější vyhledávací nástroj na síti indexuje zhruba pouhých 10% všech internetových míst.

Ale i na českém a slovenském Internetu existuje celá řada tzv. Vyhledávacích portálu. Mezi nejznámější patří „Seznam.cz“, „Atlas.cz“, „Quick.cz“, „Centrum.cz“, a další. Klikněte si a otevřete webovou stránku: www.aaafinance.cz

Tam najdete množství vyhledávačů, kde si můžete zdarma nechat vložit odkaz na Vaše stránky. Prostě jen klik na vybraný vyhledávač, vejít do příslušné rubriky, klik na „Přidat odkaz“ a dále podle jejich návodu. U některých se Vám vás odkaz zobrazí ihned, některé jako seznam.cz si stanoví dobu až 30 dnů pro zařazení vašeho odkazu.

Z uvedeného přirovnání je zřejmé, proč a k čemu byly vyhledávače vytvořeny. Především jako účinná pomoc při hledání té-které informace v miliardách stránek na Internetu. Vyhledávací nástroje, byly navržené, jako VÝZKUMNÉ nástroje. V tomto smyslu, najít nějakou konkrétní informaci – fungují perfektně. Rozhodně ale nejsou již tak účinnou pomoci v reklamě jako například přímý emailový marketing. Podívejme se proč.

Při otevření vyhledávací stránky, po zadání vašeho slova, tato stránka ve většině případů obsahuje 10, někdy výjimečně 20 odkazů na stránku, kde vámi zadané slovo můžete najít. Průměrně trpělivý uživatel se podívá na první stránku, kde vidí 10 možných odkazů. Ze zvědavosti si klikne ještě pro druhou stránku, kde je dalších 10 odkazů. Ti nejvíce trpěliví si kliknou ještě pro třetí stránku. Málokdo ale jde dál.

Když si otevřete u nás vyhledávací server Seznam.cz a do okna zadáte slovo „peníze“ a zvolíte „hledat jen v seznamu“, otevře se vám stránka s možnosti prohlédnout 138.884 odkazů na stránky. Při zadání „hledat ve fulltextu“ je to již 970.000 odkazů. Obdobně při zadání slova „obchody“ to je 409.740 odkazů ve fulltextu to je již 1,170.000 odkazů. Kdo z vás má čas a trpělivost si prohlédnout 9.700 stránek po deseti odkazech?

A to je vyhledávací server v České republice, jenž proti světové pavučině neznamená takřka nula nic. Jestliže si otevřete Google a zadáte do boxu (anglicky) „obchodní příležitosti“, ve výsledku obdržíte 214,000.000 odkazů na stránky, jenž nabízí „obchodní příležitosti“. Jakou šanci má někdo, kdo je na nějakém 25 milionovém místě, že někdo jeho stránku uvidí?

Z toho vyplývá pro vás, jako zadavatele odkazů na vaši stránku jeden závěr. Jestliže se váš odkaz nedostane v tom kterém vyhledávači do prvních třech-čtyřech desítek, máte jen malou šanci, že ho někdy někdo uvidí.

K tomu, aby se vám to nestalo slouží celá řada nástrojů a postupů, které je nutné uplatnit již při stavbě vaši stránky a samozřejmě předtím, než ji vložíte do nějakého vyhledávače. I když to napohled vypadá vše velmi jednoduché, celá problematika kolem efektivního používání klíčových slov a docílení toho, aby vaše prodejní místo nebylo ve vyhledávačích úplně ztraceno, vyžaduje trochu vašeho úsilí a využívání všech dostupných nástrojů. Obecně to můžeme nazvat „vyhledávací marketing“.

Publikuje

Vladimír Mikuša

Tento článek je možné jako celek volně publikovat za předpokladu zveřejnění autora a URL adres v patičce stránky pod čarou.

Komentáře nejsou povoleny.

Úvodní stránka

Kategorie

Nejnovější komentáře

  Archiv

  Říjen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Kvě    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Login

  Video Web Wizard

  Upgrade your Flash Player to version 8 to view this video! (Click here for the download)

  Convert videos to web format

  Porozumět Responderům

  Porozumět autoresponderům

  Nová e-kniha Porozumět autoresponderům spolu s 16 softwarovými produkty, grafikou a šablonami. Jen klik na obrázek a ZDARMA stáhnout!