01 – Úvod

Úvod pro platby online kreditní, nebo debetní kartou.

Obchodování na Internetu nám proti fyzickému světu přináší další velkou výhodu, možnost provozovat naše obchody 24 hodin denně 365 dnů v roce. Abychom mohli tuto výhodu 100% využívat, musely se k tomu přizpůsobit i platební operace. V současné době více jak 80% platebních operací je uskutečněno on-line systémy. To nám na jednu stranu umožní realizovat naše nákupy – prodeje, bez ohledu zda je náš partner dislokován 10, nebo 10.000 km od místa našeho pobytu a bez ohledu na časové posuny. Na druhou stranu nám to přineslo nemálo starostí, jak ochránit naše peníze před možnou krádeži a náš bankovní účet před vytunelováním. (Je zajímavé, jak se tento novotvar u nás vžil. Stavitelé tunelů s tím nemají nic společného, ale všem je nám naprosto jasný význam slova „vytunelovat“. Kdopak byl asi první co ho použil)? V závěru článku uvedu několik návodů, jak se proti tomu úspěšně bránit.

Otevření bankovního účtu jen pro platby na Internetu

Většina z nás má dnes již u nějakého finančního ústavu otevřený svůj osobní bankovní účet, kam mu chodí platby od zaměstnavatele, důchod, jiné příjmy, atd. Přesto, že všechny peněžní ústavy, zahraniční zprostředkovatelé plateb přes Internet, naši obchodníci atd., garantují převody peněz přes zabezpečené šifrované servery, NEVĚŘTE tomu, že se nikdy nikdo nemůže dostat do Vašeho účtu. Když se dokázali hackeři dostat do zabezpečených sítí Pentagonu, tak pro ně nebude problém dostat se do Vašeho účtu. NIKDY nepoužívejte tento svůj osobní účet pro jakékoliv vazby na Internetu (mimo internetbanking).

Pro vaše aktivity na Internetu doporučuji otevřít samostatný bankovní účet. Neznám jaké jsou poměry u jednotlivých peněžních ústavů, ale u ČSOB a.s., kde mám své účty je to otázka 10 minut a investice 100.- Kč. Na tomto účtu si udržujte částku v maximální výši 2.000.- Kč. To je cca $120 a to vám bude bohatě stačit na vaše platby za upgrade, nebo nějaký software. Kdyby vám pak někdo účet „vytuneloval“ přijdete maximálně o částku 2.000.- Kč, což pro tuneláře není zajímavá položka a pro vás není důvodem skákat z Nuselského mostu. Osobně používám Internetbanking, takže v momentě, kdy mám na tomto účtu více jak 2.000.- Kč, převedu zbytek na svůj osobní účet a obráceně.

Jak jsem již poznamenal, více jak 80% obchodů na Internetu je uskutečněno on-line, přičemž platby jsou realizovány kreditními, nebo platebními (debetními) kartami. Rozdíl mezi kreditní a platební (debetní) kartou je v tom, že kreditní karta vám umožňuje čerpat finanční prostředky z vašeho bankovního účtu do minusového zůstatku v limitu stanoveném bankou. Debetní karta umožňuje čerpat finanční prostředky jen do nulového zůstatku na účtu. Pro vaše potřeby podnikání na Internetu stačí debetní karta. Platební kartu vám na požádání vystaví vaše banka. Je však nutné banku upozornit, že požadujete tzv. „embosovanou“ kartu, která umožňuje platby přes Internet. Běžnou platební kartu nelze používat.

Pokud si váš peněžní ústav účtuje vysoké poplatky za vystavení karty, doporučuji otevřít účet u ČSOB a.s. Tato banka si účtuje za vystavení debetní karty MasterCard 500.- Kč, přičemž karta má expirační dobu 2 roky. Kartu vám banka vystaví do 14 dnů. K platbám v jakékoliv měně nepotřebujete vlastnit devizový účet. Při platbě kartou např. v USD, zprostředkovací společnost naúčtuje vaši bance příslušnou částku v USD a banka vám odečte z vašeho účtu tuto částku v CZK v kursu platném pro daný den operace.

Druhý způsob, který můžete použít jsou přímé platby převodem z účtu. Osobně to však nikomu nedoporučuji, protože poplatky, které vám vaše banka za přímý převod naúčtuje v mnoha případech překročí i částku, kterou zaplatíte za zakoupený produkt.

Platby on-line

Účet jste si založili, kartu vám banka vydala a teď si chcete koupit nějaký produkt. Podívejme se tedy napřed jak celý platební proces probíhá.

K tomu, abyste mohli zaplatit zakoupený produkt on-line svou platební kartou, musí mít prodejce možnost přijímat tyto platby. Jenomže banky a autorizační centra nejen u nás, ale i ve světě jsou velmi opatrné při udělování licencí na on-line příjem plateb. Opravdu velké společnosti tuto licenci většinou vlastní, takže vaši platbu můžete poukázat on-line přímo k nim. Velká většina ostatních, plus všichni samostatní obchodníci, však tuto možnost nemají, nebo ji ani pro vysoké poplatky nechtějí. Aby i tito obchodníci mohli využívat platby on-line, vznikla na Internetu řada společností, které si potřebnou licenci vyřídily a nyní profesionálně obstarávají tuto službu. Obecně se těmto společnostem na Internetu říká „platební procesor“.

Publikuje

Vladimír Mikuša

Tento článek je možné jako celek volně publikovat za předpokladu zveřejnění autora a URL stránky v patičce stránky pod čarou.

Komentáře nejsou povoleny.

Úvodní stránka

Kategorie

Nejnovější komentáře

  Archiv

  Říjen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Kvě    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Login

  Video Web Wizard

  Upgrade your Flash Player to version 8 to view this video! (Click here for the download)

  Convert videos to web format

  Porozumět Responderům

  Porozumět autoresponderům

  Nová e-kniha Porozumět autoresponderům spolu s 16 softwarovými produkty, grafikou a šablonami. Jen klik na obrázek a ZDARMA stáhnout!