02 – Platební procesory

Co to jsou platební procesory.

Na síti Internetu jsou desítky platebních procesorů. Předně je důležité si uvědomit, že žádný platební procesor není bankou, i když má třeba podobný název – viz například ClickBank. Platební procesor je soukromá společnost, která si vyřídila u některé banky a autorizačního centra licenci na zprostředkování plateb on-line platebními kartami. Není to tedy nic více, než zprostředkovatel plateb a svůj příjem si zajišťuje stanoveným % z objemu zprostředkované platby. Zdůrazňují to proto, abyste si uvědomili, že i platební procesor může krachnout a zbankrotovat a vy přijdete o vaše peníze. Viz například StormPay, který sice nezbankrotoval, ale podvodným jednáním ve vztahu k surfovací společnosti 12DailyPro, připravil 340 tisíc uživatelů Internetu z celého světa o cca 48 miliónů dolarů.

Nyní se podívejme, jak taková vaše platba probíhá. Dejme tomu, že jste se rozhodli koupit softwarový produkt za $30. Najdete obchodníka, který přesně tento produkt nabízí a na jeho prodejní stránce vidíte, že platbu vyžaduje realizovat přes platební procesor 2CheckOut. V případě takové platby vy osobně nemusíte mít účet u této společnosti. Prostě jen kliknete na tlačítko pro platbu a systém vás přesměruje na zabezpečený server s platební formou 2CheckOut. Vyplníte požadované údaje, zpravidla je to vaše jméno (musí souhlasit se jménem na platební kartě), emailová adresa, číslo platební karty, expirační doba a třímístné číslo, jenž je na rubu platební karty. Někdy je vyžadována i vaše poštovní adresa.

Po kliknutí na tlačítko Odeslat nastává proces, který svou rychlostí a kvalitou musí každého smrtelníka přímo fascinovat. Během několika málo vteřin systém zaregistruje vaši platbu, data z vaší karty a odešle je do autorizačního centra banky společnosti. Toto autorizační centrum odešle tyto údaje do autorizačního centra vaši banky. Autorizační centrum vaší banky zkontroluje vložená data, zkontroluje zda zůstatek vašeho účtu je dostačující pro platbu a odešle kladné stanovisko autorizačnímu centru banky společnosti. Odtud jde tato informace do systému společnosti a její systém potvrdí vaši platbu OK. Současně vám odešle email se stvrzenkou o provedené platbě a pokud jde o produkty stahovatelné on-line, přesměruje vás na děkovnou stránku obchodníka, odkud si produkt můžete stáhnout. Celý tento proces netrvá déle jak 10-15 sekund, bez ohledu na to, že vy žijete v ČR, produkt kupujete od obchodníka z Austrálie a že je u vás zrovna sobota o půlnoci.

Pokud jste jenom kupec, nemusíte se nikde u žádné společnosti registrovat a můžete využívat jejich služeb. Pokud však budete chtít prodávat své produkty, musíte si zvolit nějaký procesor, nebo více a u těchto si otevřít obchodní účet. Někteří z nich vám otevřou obchodní účet zdarma, u některých musíte zaplatit vstupní registrační poplatek. Většina platebních procesorů ještě od vás bude vyžadovat zaslání kopií nějakých ověřovacích dokladů (kopii ŘP, nebo telefonního účtu na důkaz, že vámi udaná adresa trvalého bydliště souhlasí atd.). Poté vám již nic nebrání využívat jejich služeb a přijímat platby za vaše produkty on-line.

To však je jen první strana mince. OK, prodáte produkt za $30 a tyto vám po odečtení % poplatku, procesor připíše k vašemu účtu. Je to sice hezké, ale pořád nemáte své peníze doma, nebo ve svém bankovním účtu. Bohužel zde nastupuje ta druhá strana mince. 90% platebních procesorů vám nabídne pouze dvě možnosti jak dostat vaše peníze do vaši banky. Zasláním šeku, nebo přímým převodem na účet. Obě tyto možností jsou špatné.

Při zaslání šeku většina procesorů limituje nejnižší částku cca $50. To znamená, že vám procesor odešle šek až při zůstatku vašeho účtu minimálně $50. Doba pro doručení šeku z USA je cca týden. Poté musíte s tímto šekem dojít fyzicky do nějaké banky, (většinou do své) a požádat o inkaso šeku. Inkaso šeku z USA trvá měsíc. Po měsíci vám banka připíše inkasovanou částku na váš korunový účet v CZK v druhém nejhorším bankovním kursu – devizy nákup a strhne si poplatek za inkaso. Uvedu konkrétní příklad:

Prodáte produkt za $60 přes Clickbank. Clickbank si strhne svých 7,5%+1$ = $5.50. Na zbývajících $54.50 vám vystaví a zašle šek. Předložíte šek vaši bance a ta po měsíci si strhne poplatek cca $2,50 a zbytek t.j. $52 vám převede v kursu devizy nákup na CZK. V Česku sice máme jakoby jeden jediný kurs pro cizí měnu, ale ve skutečnosti jsou tyto kursy 4. Nejvyšší je, když si jdete koupit do banky valutu hotově. Druhý nejvyšší je když platíte devizou bezhotovostní platbu z korunového účtu. Poté je nižší kurs, když vám přijde bezhotovostní platba v devizách a banka je převádí na váš korunový účet. Nejnižší kurs je, když bance nabídnete k odkoupení valutu za CZK. Přitom rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším kursem může být např. u USD až 1.50 CZK.

Ještě horší je pokud zvolíte způsob zaslání peněz od procesoru přímým převodem na váš bankovní účet. Řada platebních procesorů tento způsob umožňuje. Je fakt, že vaše peníze budete mít na vašem bankovním účtu v průběhu pár dnů. Počítejte však se značným poplatkem. Při zaslání $100 se tento pohybuje v částce kolem $32. Takže z vašich $100 vám přijde na účet $68, přičemž i z těchto si vaše banka vezme svůj poplatek a zbytek převede na CZK zase v druhém nejhorším kursu.

Výjimkou ze všech platebních procesorů je PayPal. Poslední novinkou u PayPal, je nabídka na bezhotovostní převod peněz z PayPal účtu na účet u vaši banky, přičemž si PayPal za převod do částky 3.000.- CZK účtuje zanedbatelný poplatek 30.- CZK, přičemž převody vyšších částek jak 3.000.- CZK jsou bez poplatku. To je přímo revoluce u platebních procesorů.

Jak vidíte, naše banky se zahraničním bankám vyrovnávají, dokonce je i předstihují, ale jen v oblasti účtování různých poplatků. V ostatním jsou pořád někde v roce 1990.

Nejideálnějším způsobem, jak dostat vaše peníze domů poměrně rychle a s poměrně malými poplatky, je pořízení debetní platební karty u některého z platebních procesorů, který to umožňuje, nebo u některé zahraniční banky. Všechny společnosti, které tuto službu nabízí a poskytují, vám za poměrně nízký poplatek otevřou účet a zašlou fyzickou platební kartu. S použitím této karty, pak můžete vybírat své peníze z kteréhokoliv bankomatu, který je spojen s kartou. V 90% jsou to bankomaty pro VISA, nebo Master Card karty. Je pravdou, že za každý výběr zaplatíte (většinou) $2.00, ale to je přibližně stejná částka, jakou zaplatíte, když si například s českou Master Card kartou vyberete peníze z bankomatu na Slovensku. Stojí vás to poplatek 80.- CZK což je dvojnásobek těch $2.00.

Zde pak nezáleží na tom, přes který procesor jste své obchody realizovali, protože zaslat peníze převodem od platebního procesoru se sídlem v USA do nějaké jiné banky v USA stojí na poplatcích zanedbatelnou částku.

Publikuje

Vladimír Mikuša

Tento článek je možné jako celek volně publikovat za předpokladu zveřejnění autora a URL stránky v patičce stránky pod čarou.

Komentáře nejsou povoleny.

Úvodní stránka

Kategorie

Nejnovější komentáře

  Archiv

  Říjen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Kvě    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Login

  Video Web Wizard

  Upgrade your Flash Player to version 8 to view this video! (Click here for the download)

  Convert videos to web format

  Porozumět Responderům

  Porozumět autoresponderům

  Nová e-kniha Porozumět autoresponderům spolu s 16 softwarovými produkty, grafikou a šablonami. Jen klik na obrázek a ZDARMA stáhnout!